Welcome
Username:

Password:

Remember me

[ ]
[ ]
[ ]

Date / Time

News for 2020
MoTuWeThFrSaSu
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 

Forums

auto-trafic.ro :: Forums :: Religie, Creștini, România

<< Previous thread | Next thread >>
Rugăciunea lui Arsenie Boca.
Moderators: admin
{ADSENSEFORUM}
Author Post
stil
Thu Jul 16 2020, 12:13PM
Registered Member #3

Rugăciunea lui Arsenie Boca.

"Doamne Iisuse Hristoase, ajută-mă că astăzi, în toată ziua, să am grijă să mă lepăd de mine însumi, ca nu cumva, ținând la mine, să Te pierd pe Tine.

Doamne Iisuse Hristoase, ajută-mi ca rugăciunea preasfântului Tău nume să-mi lucreze în minte mai mult decât fulgerul pe cer, că nici umbra gândurilor rele să nu mă întunece, căci iată, păcătuiesc în tot ceasul.

Doamne, Cela ce vii în taină între oameni, ai milă de noi, că umblăm împiedicându-ne prin întuneric. Patimile au pus tină pe ochii minții noastre.

Uitarea s-a întărit în noi ca un zid, împietrind inimile noastre și toate împreună au făcut temniță în care Te ținem fără cercetare, așa risipind în deșert zilele noastre, umbriți și resădiți până la pământ.

Doamne, Cela ce vii între oameni în taină, ai milă de noi și pune foc temniței ce Te ține, aprinde dragostea în inimile noastre, arde spinii patimilor noastre și fă lumină sufletelor noastre.

Doamne, Cela ce vii în taină între oameni, ai milă și vino de Te sălășluiește întru noi, dimpreună cu Tatăl și cu Duhul Tău cel Sfânt. Căci Duhul Sfânt se roagă pentru noi cu suspine negrăite, când graiul și minte noastră rămân neputincioase.

Doamne, Cela ce vii în taină, ai milă de noi, că nu ne dăm seama cât suntem de nedesăvârșiți și cât ești Tu de aproape de sufletele noastre și cât ne depărtăm noi de Tine prin păcatele noastre. Ci luminează, Doamne, lumina Ta peste noi, ca să vedem lumina prin ochii Tăi și să trăim în veci prin viața Ta. Lumina și bucuria noastră, slavă Ție!”

[ Edited Thu Jul 16 2020, 12:16PM ]
Back to top

Jump:     Back to top

User Colour Key:
Head Administrator, Administrator, Forum Moderator, Member

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF